Na vašem soukromí nám záleží

K zajištění funkčnosti webového Poreseno.cz používáme soubory cookies. cookies a dále k analýze Vaší návštěvnosti. Sbíráme anonymní data, která poté vyhodnocujeme za účelem optimalizace webového portálu. Více se dozvíte v podmínkách užívání.

Obsah článku

Ztráta nebo odcizení řidičáku

V případě ztráty nebo odcizení řidičského průkazu musíte s občankou zajít na úřad obce nebo registr vozidel, vyplnit formulář a zaplatit poplatek 200 Kč. Žádost můžete podat také elektronicky přes Portál dopravy. Nový řidičák budete mít do 20 dnů, za příplatek do 5 pracovních dnů. Na úřadě dostanete také písemné potvrzení, s nímž prozatím můžete řídit jako s řidičákem.

Postup podání žádosti na úřadě

Zajděte na kterýkoliv úřad obce s rozšířenou působností nebo v Praze na registr motorových vozidel Na Pankráci 1685/17. Vezměte si s sebou občanku (nebo cestovní pas, pokud nemáte občanku).

Na úřadě:

  • Vyplňte formulář žádosti (k vyzvednutí jen na místě).
  • Předložte formulář a občanku.
  • Zaplatíte správní poplatek 200 Kč.

Pokud byl řidičák stále platný, dostanete na úřadě při podání žádosti "Potvrzení o oznámení ztráty, odcizení, poškození nebo zničení řidičského průkazu". Toto “Potvrzení” platí na 30 dnů a budete s ním moct řídit.

Postup podání žádosti elektronicky

Žádost lze podat na webu Portál dopravy po přihlášení přes Identitu občana. Elektronický formulář naleznete v sekci "Řidič", v bloku "Řidičský průkaz". Více o Portálu dopravy.

Vyzvednutí hotového řidičáku

Řidičák bude připravený k vyzvednutí do 20 dnů, nebo do 5 pracovních dnů, pokud jste se připlatili (viz níže). Pokud žádáte o řidičák v Praze, můžete sledovat, zda je již připravený na webu magistrátu zde.

Řidičák si vyzvednete osobně, nebo ho může vyzvednout jiná osoba na základě ověřené plné moci.

Co když potřebuji řidičák rychleji?

Při podání žádosti ve formuláři žádosti zaškrtněte, že chcete vydat řidičák ve lhůtě do 5 pracovních dnů.

Správní poplatek je 700 Kč (místo standardních 200 Kč).

Mohu řídit, než dostanu nový řidičák?

Ano, pokud platnost původního řidičáku neskončila, dostanete při podání žádosti "Potvrzení o oznámení ztráty, odcizení, poškození nebo zničení řidičského průkazu".

Toto “Potvrzení” platí na 30 dnů a budete s ním moct řídit.


Zdroje: praha.eu, mdcr.cz

Pomohl vám tento článek?